Koi kapre a záhradné jazierka - informácie

Koi kapre, jazierkové ryby, záhradné jazierka - Hobby Koi

Koi kapor

Všeobecne

V ázijskej kultúre je KOI symbolom šťastia, sily a bohatstva. KOI vznikol z formy divokého kapra, ktorého pôvod nie je úplne známy. V súčasnosti je jeho domovinou Japonsko, kde sa produkujú najkvalitnejšie KOI, ktoré sú následne importované do celého sveta.

Nishikigoi, ako ich v Japonsku nazývajú si vyžadujú vhodné životné podmienky, ktoré spočívajú v dostatočnom priestore, vhodnej potrave a kvalite vody, ktorú dosiahneme vhodnou filtráciou. Ak im vytvoríme priaznivé podmienky dokážu narásť až do dĺžky jedného metra a dožiť sa aj viac ako 100 rokov. Môžeme ich tak zanechať naším potomkom ako vzácne rodinné klenoty.

Variety

Koi Kapor - Kohaku

KOHAKU

Ide o najstaršiu varietu. Jej základom je biela farba, na ktorej sú červené škvrny. Vyžaduje sa snehovo biela farba, avšak červená môže mať viacero odtieňov a to od tehlovej až ku krvavo červenej. V Európe je najviac obľúbený sýto červený odtieň. Červené sfarbenie sa musí nachádzať aj na hlave v opačnom prípade ide o bezcennú rybu. Dá sa povedať, že patrí k najobľúbenejším varietam, a preto sa veľmi často stáva hlavným šampiónom výstav.

Koi Kapor - Taisho Sanke

TAISHO SANKE

Skrátene nazývaná ako Sanke. Taktiež považovaná za významnú varietu. Jej základom je biela farba s červenými a čiernymi škvrnami. Červené sfarbenie sa musí nachádzať aj na hlave, tak isto ako u Kohaku. Čierne škvrny sú ale na hlave nežiaduce. Podobne ako u Kohaku je častým víťazom rôznych Koi Show.

Koi Kapor - Showa Sanshoku

SHOWA SANSHOKU

V skratke nazývaná Showa. Je to taktiež trojfarebná varieta podobná Sanke, akurát, že u Showy je základnou farbou čierna. U mladých rýb je čierna farba často nejasná, skrytá. Znamená to, že je ešte šedá, prípadne na miestach kde sa bude v budúcnosti nachádzať ju ešte nie je vidieť. Spolu s Kohaku a Sanke tvoria skupinu najobľúbenejších variet, hlavne v Japonsku. Aj Showa je veľmi častým hlavým víťazom výstav.

Koi Kapor - Utsurimono

UTSURIMONO

Ide o dvojfarebné ryby. Ich základom je čierna farba ku ktorej sa pridružujú iné farby, ako biela, červená alebo žltá. Bieločierna sa nazýva Shiro Utsuri, červeno čierna Hi Utsuri a žltočierna Ki Utsuri.

Koi Kapor - Bekko

BEKKO

Dvojfarebná varieta. Základom je biela, červená alebo žltá farba na ktorej sa nachádzajú čierne škvrny. Je to v podstate opačné Utsurimono. Čiernobiela ryba sa nazýva Shiro Bekko, čierno červená Aka Bekko a čierno žltá Ki Bekko. Podobne ako u Taisho Sanke čierne škvrny na hlave sú nežiaduce.

Koi Kapor - Asagi

ASAGI

Veľmi zaujímavé sfarbenie a sieťovanie dodáva tejto variete pôvabnosť. Ryba s modrými šupinami so sieťovaním siaha až po bočnú čiaru. Od nej ďalej nastupuje červená farba siahajúca až na brucho. Červená farba by sa mala nachádzať taktiež po bokoch hlavy a na prsných plutvách. Vzorovanie a sfarbenie rýb sa postupne vyvíja, preto svoju krásu predvádzajú až vo vyššom veku.

Koi Kapor - Kromo

GOROMO

Táto varieta má podobné vzorovanie a sfarbenie ako Kohaku, s tým rozdielom, že na červenej farbe sa vyskytuje sieťovanie ako u Asagi. Ide o veľmi vyhľadávanú varietu, ktorej pravá krása sa prejavuje o čosi neskôr, a to v druhom až treťom roku života.

Koi Kapor - Shusui

SHUSUI

Jedná sa o lysého kapra, ktorý má na chrbte pás tmavomodrých šupín, siahajúcich od hlavy až ku chvostu. Šupiny okolo chrbtovej plutvy sú rozdelené do dvoch radov. V oblasti šupín sa nachádza svetlá alebo modrá farba. V takom istom odtieni sa nachádza aj na hlave. Nemala by ale zasahovať pod bočnú čiaru. Červená farba, ktorá je na bokoch by mala ďalej siahať po bokoch hlavy až k rypcu. Na vrchnej časti hlavy je ale nežiaduca.

Koi Kapor - Goshiki

GOSHIKI

Ide o päťfarebnú varietu, ktorú tvorí biela, červená, čierna, svetlomodrá a tmavomodrá farba. Vyskytuje sa v tmavej verzii ako Kuro Goshiki a vo svetlej ako Shiro Goshiki.

Koi Kapor - Kumonryu

KUMONRYU

Jedná sa o bezšupinaté ryby, ktorých základom je čierna farba lemujúca ryby po bokoch tela a hlavy. Chrbtová ako aj horná časť hlavy by mala byť biela, resp. svetlá.

Koi Kapor - Kawarimono

KAWARIMONO

V tejto skupine variet nájdeme ryby, ktoré sa nedajú zaradiť do žiadnej inej kategórie. Väčšinou sem patria ryby, ktoré majú veľmi dobrý rastový potenciál ako napr. Chagoi, Kigoi, Soragoi. Sú typické svojím apetítom, a preto sa dajú veľmi rýchlo naučiť na prijímanie potravy z ruky chovateľa.

Koi Kapor - Ogon

OGON

V tejto skupine nájdeme lesklé jednofarebné ryby vo farbách od bielej, cez žltú až k oranžovej farbe.

Koi Kapor - HIKARI MOYOMONO

HIKARI MOYOMONO

Do tejto skupiny zaraďujeme ryby, ktoré majú dvoj alebo viacfarebné metalické vzorovanie.

Koi Kapor - Hikari Utsurimono

HIKARI UTSURIMONO

Patria sem variety Utsurimono a Showa, ktoré sú doplnené leskom Ogona.

Koi Kapor - Kujaku

KUJAKU

Táto varieta vznikla kombináciou lesku Ogona so vzorovaním Kohaku, ktorá je prekrytá sieťovaním Asagiho.

Koi Kapor - Tancho

TANCHO

Sem radíme variety Kohaku, Sanke, Showa, Goshiki, Kujaku a Harivake. Významné je to, že u všetkých z menovaných variet sa červené sfarbenie nachádza len na hlave, a je v tvare kruhu.

Koi Kapor - KINGIRIN

KINGIRIN

Skrátene nazývaná ako Ginrin. Táto varieta vznikla na základe trblietavého efektu jednotlivých šupín. Lesklé sú iba šupiny, vďaka čomu pripomínajú drahokam. Zaraďujeme tu všetky variety KOI, a to v prípade ak sa na nich nachádza minimálne 20 takýchto trblietavých šupín.

Koi Kapor - Závojnaty Koi

ZÁVOJNATY KOI

Zaraďujeme sem všetky variety u ktorých sa objavia predĺžené plutvy.

Choroby

Koi kapor je živý tvor, takže aj on môže ochorieť a na jeho zdravotný stav vplýva viacero faktorov.

Choroby všeobecne rozdeľujeme na vírusové, bakteriálne a plesňové. V tejto sekcii spomeniem aj parazity a červy, ktoré sú veľmi často spúšťačom chorôb a v mnohých prípadoch dokážu rybu aj usmrtiť.


Vírusové ochorenia:

Pri napadnutí vírusom sú ryby apatické, držia sa mimo stáda, v niektorých prípadoch visia šikmo hlavou nadol alebo smerom nahor. Vo väčšine prípadov ryby neprijímajú potravu. V tejto oblasti pozorujeme štyri hlavné vírusové ochorenia.


Jazná virémia SVC

Vírus sa rozmnožuje v teplotách vody od 10 do 17 °C. Napáda vnútorné orgány rýb. Ryby napadnuté touto chorobou majú veľké množstvo tekutiny v brušnej dutine. Pri ochorení týmto vírusom sa následne pridružujú bakteriálne ochorenia, čoho príznakmi sú vypúlené oči a odstávajúce šupiny.

Príznaky: ryby sú apatické, držia sa mimo stáda, ležia na dne a majú sklopené prsné plutvy. V poslednom štádiu je ryba akokeby nafúknutá.

Liečba: odchyt jedinca a umiestnenie do inej nádoby, následne zvýšenie teploty vody nad 17 °C, najlepšie však nad 20 °C.


Koi herpes virus KHV

Veľmi nebezpečná choroba, ktorá je zatiaľ neliečiteľná a spôsobuje úhyn až do 98% nakazenej populácie. Maximum čo môžme urobiť je koi kapre imunizovať, a to zvýšením teploty nad 30 °C po dobu niekoľkých týždňov. Vírus sa množí v teplotách vody od 18 do 30 °C.

Príznaky: ryby sú apatické, neplávu, ale visia vo vode hlavou smerom nahor. Na tele sa im tvoria zhluky slizu, ktoré sú ľahko stierateľné. Hlavným príznakom je však rozpad žiabrí, na ktorých je viditeľná nekróza.

Liečba: v podstate nemožná.


Zápaľ plynového mechúra

Vírus spôsobuje to, že ryba pláva hlavou smerom nadol. K tomuto ochoreniu mechúra sa pridružujú taktiež bakteriálne choroby. Táto choroba sa vyskytuje zriedka a hlavnou prevenciou je to, že do jazierka ku koi kaprom nepridávame ryby z voľnej prírody.

Liečba: antibiotikami, ktorými nebojujeme proti vírusu, ale proti pridruženým bakteriálnym ochoreniam.


Pľuzgiernatosť-herpesvirus1

Táto choroba nepatrí medzi nebezpečné, ktoré by moli ohroziť život rýb. Jedná sa skôr iba o estetickú vadu. Tento vírus sa rozmnožuje hlavne, keď teplota vody klesne pod 15 °C.

Príznaky: na tele, a to hlavne v obasti hlavy, chrbta a chvostovej plutvy sa začnú tvoriť zhluky zhrubnutého bieleho slizu, ktoré sa nedajú zotrieť. Na dotyk pôsobia ako tvrdé hrčky.

Liečba: zvýšenie teploty vody nad 20 °C.


Bakteriálne ochorenia:

Bakteriálne choroby spôsobujú vážne problémy v chove KOI kaprov a pri neliečení môžu spôsobiť aj úhyn rýb. Najväčie problémy spôsobujú baktérie rodu Aeromonas a Pseudomonas. Na rozdiel od vírusových ochorení, ryby prijímajú potravu a správajú sa normálne. Príznaky choroby si musíme všimnúť vizuálne. V tejto oblasti pozorujeme dve hlavné bakteiálne ochorenia.

Furunkulóza

Túto chorobu spôsobuje baktéria Aeromonas salmonicida, ktorá sa vyskytuje v teplotách vody od 5 do 30 °C. Optimálnou pre túto baktériu je 13 – 18 °C, kedy je imunita rýb znížená.

Príznaky: rybám začervenejú časti plutví, prípadne sa im začnú vytvárať červené škvrny v oblasti brucha. Ďalším štádiom je vznik červených škvŕn na koži okolo plutví , pričom sa škvrny zväčšujú a následne nastáva odumieranie kože. Ďalšou fázou je vznik kráterovitých vredov, ktoré môžu siahať až do svaloviny. V prípade neliečenia môže vziknúť vredov viac a ryby následkom toho hynú.

Liečba: podávaním antibiotík po dobu až 14 dní, pričom je potrebné udržiavať dobrú kvalitu vody, v ktorej sa ryby nachádzajú. Vhodné je preliečiť celú osádku rýb, a to aplikáciou antibiotík na krmivo, alebo injekčne.


Erytrodermatitida CE (infekčná vodnateľnosť)

Toto ochorenie spôsobuje baktéria Aeromonas hydrophila. Vodnateľnosť sa u rýb prejavuje hlavne v jarnom období, kedy sa teplota vody pohybuje okolo 10 – 15 °C.

Príznaky: ryby na niektorých častiach tela stácajú najprv sliz, neskôr aj šupiny. Vyskytuje sa to hlavne v oblasti chvosta. Po strate šupín nastáva nekróza svaloviny.

Liečba: aplikácia antibiotík pomocou krmiva, zvýšenie teploty vody nad 20 °C.


Plesňové ochorenia:

Branchiomikóza (hniloba žiabrí)

Toto ochorenie napáda žiabre rýb, pričom pleseň prerastá pomedzi žiabrové lístky. Následne spôsobuje odumretie a vypadávanie žiabrových lístkov, čo má za následok úhyn rýb.

Príznaky: Ryby sa správajú ako keby sa dusili. Plávajú pri hladine a lapajú po dychu, aj napiek tomu, že je vo vode dostatok kyslíka. Ryby sa zdržiavajú pri prítoku vody do jazierka, kde vyhľadávajú miesto so zvýšeným obsahom kyslíka. Taktiež neprijímajú potravu, alebo ju prijímajú len sporadicky.

Liečba: Na liečbu sa používa kúpeľ v chloramíne B alebo T, pričom však ide o drastickú metódu. Aplikácia je účinná len v počiatočných štádiách.


Saprolegniósa

Jedná sa o zaplesnie povrchu tela rýb spôsobených plesňami rodu Achlya a Saprolegnia.

Príznaky: Na tele ryby sa začnú tvoriť zhluky pripomínajúce vatu, ktoré môžu narásť až do výšky 1 cm. Väčšinou sa tvoria na miestach, kde predtým došlo k poraneniu. Neskôr dochádza k nekrotizácii a vypadávaniu tkaniny.

Liečba: Kúpeľ v protiplesňových prípravkoch, pričom najčastejšie je použvaná malachitová zeleň.


Parazitárne choroby

Na rybách pozorujeme parazity, ktoré parazitujú v tele - endoparazity a tie, ktoré parazitujú na povchu tela - ektoparazity.

Endoparzity (vnútorné parazity)

Sem patria hlavne mikroorganizmy vo veľkosti 30 - 70 mikrometrov, ktoré sa živia červenými krvinkami rýb. Tieto parazity sa prenášajú hlavne pijavicami, takže v umelo vytvorených jazierkach je toto ochorenie málopravdepodobné.

Príznaky: Prejavuje sa to hlavne v jarnom období. Ryby ležia na dne a ohýbajú sa akokeby do oblúku. Následne sa pridruží nekoordinované plávanie a neskôr aj úhyn.

Ektoparazity (vonkajšie parazity)

Kožovec (krupička)

Jednobunkový organizmus (Ichthyophthirius multifiliis) parazitujúci na tele a žiabrach rýb. V prípade neliečenia nastáva v mnohých prípadoch úhyn napadnutých jedincov.

Príznaky: Na tele môžete pozorovať biele asi 1 mm veľké krupičky, ktoré sú viditeľné hlavne na tmavých častiach tela. Ak sú napadnuté žiabre, tak sa ryby zhromažďujú pri prítoku vody do jazierka.

Liečba: Liečba býva často úspešná. Odporúča sa aplikácia liečiv napr. Acriflavin, Parasiten Medikament. Vhodný je aj kúpeľ v malachitovej zeleni. Ďalšou možnosťou je aj zvýšenie teploty vody nad 30°C.


Trichodinóza

Jednobunkový organizmus, ktorý sa zavŕtava do kožného epitelu rýb.

Príznaky: Ryby sa otierajú o dno, steny jazierka a o rôzne iné predmety. Potvrdenie tohto parazita je najlepšie pomocou mikroskopu, pretože voľným okom ho nespozorujete.

Liečba: Použitie liečiva Parasiten Medikament alebo kúpeľ v malachitovej zeleni.


Costióza

Toto ochorenie spôsobuje jednobunkový parazit (Ichtyobodo necator). Vyskytuje sa na plutvách, koži a žiabrach rýb. Spôsobuje problémy hlavne u plôdika a menších rýb, kde jeho pôsobením nastáva úhyn vo forme udusenia rýb.

Príznaky: Toto ochorenie je veľmi ťažké spozorovať a často to zistíme, až keď rybky začnú hynúť.

Liečba: Pomerne zložitá, keďže parazit prežíva aj tam, kde sa liečivo nedostane. V liahňach je účinná aplikácia chloramínu.


Lerneóza

Parazit, ktorého vidíme voľným okom, a ktorý pripomína kostičku z ryby. Dorastá do veľkosti až 15 mm. Parazituje na tele rýb a prichytáva sa medzi šupiny, kde sa živí tkanivom. Kožu poškodzuje aj svojimi toxickými výlučkami.

Liečba: Spočíva v mechanickom odstránení parazita a následnej dezinfekcii napadnutého miesta. Vhodný je aj krátkodobý kúpeľ v soľnom roztoku.


Argulóza

Parazit veľkosti 6 -7 mm parazitujúci na tele rýb. Je prisatý na plutvy a kožu rýb a spodnou stranou narušuje a brúsi kožu. Je viditeľný voľným okom a pripomína prehistorických trilobitov. Pri premnožení spôsobuje zápal plutiev a kože, čo ma za následok napadnutie bakteriálnymi ochoreniami.

Liečba: Kúpeľ v soľnom roztoku po dobu 20 minút. Odporúčanou koncentráciou je 20 kg soli na 1000 litrov vody.


Dactylogyróza

Príčinou vzniku tohto ochorenia je červ z rodu Dactryloryrus, ktorý parazituje hlavne na žiabrach rýb. Značný úhyn spôsobuje hlavne u menších rýb.

Príznaky: ryby sa zhromažďujú pri prítoku vody do jazierka alebo pri vzduchovacích kameňoch a lapajú po dychu.

Liečba: Aplikácia liečiva napr.Wurm Medicament.


Gyrodactylóza

Sploštený červ parazitujúci hlavne na koži rýb, na ktorej sa prichytáva pomocou háčikov. Jeho veľkosť sa pohybuje od 0,2 do 1,5 mm. V prípade premnoženia spôsobuje značné škody hlavne u mladších rýb.

Príznaky: Ryby sa otierajú o rôzne predmety a na tele sa im tvoria zhluky zbytočného slizu.

Liečba: Aplikácia liečiva napr.Wurm Medicament.


Tumory

Nádory sa vyskytujú taktiež aj u koi kaprov. Najčastejšie sa u nich prejavuje rakovina vaječníkov, ktorá je veľmi často spojená s tým, že sa ryby niekoľkokrát po sebe nevytreli. Hlavným príznakom je extrémne zväčšené brucho, pričom ryba v ostatných partiách chudne. V poslednom štádiu choré jedince hynú. V dnešnej dobe sa už cennejšie jedince operujú a liečia, ale mnoho rýb aj tak po určitom čase uhynie.Kategórie

Zoznam výrobcov

Facebook priatelia