Koi kapre a záhradné jazierka - informácie

Koi kapre, jazierkové ryby, záhradné jazierka - Hobby Koi

Články

Rozmýšľate nad jazierkom?

Jazierko je skvelou súčasťou každej záhrady a pri správnom postupe výstavby a starostlivosti oň, vám môže vydržať aj desiatky rokov. Jazierko je živý organizmus, a preto netreba brať na ľahkú váhu jeho realizáciu. Pri zanedbaní alebo nedomyslení určitých vecí, možu nastať veľké problémy, ktoré určite nikoho nepotešia. Tak ako pri stavbe domu, altánku či zimnej záhrady, aj pri stavbe jazierka je potrebné myslieť dopredu. Jazierko má slúžiť hlavne na relax a oddych. Preto je potrebné myslieť na určité faktory pred tým, ako sa pustíte do realizácie.

Na čo by ste mali myslieť pred tým, než si zriadite záhradné jazierko:

  • Koľko ste ochotní investovať do jazierka?
  • Na čo chcete jazierko využívať a čo od neho očakávate?
  • Kde ho chcete umiestniť a aké má byť veľké?
  • Aké ryby v ňom chcete chovať?
  • Koľko času ste ochotní venovať údržbe jazierka?

Na čo chcete jazierko a čo od neho očakávate? :

Dôležité je uvedomiť si, či chcete jazierko iba ako vodný prvok v záhrade, či v ňom chcete chovať ryby alebo sa v ňom chcete aj kúpať. Či chcete, aby v ňom bola krištáľovo čistá voda alebo vám postačí aj zelená voda s riasami. Treba si uvedomiť, že v každom jazierku sa dá dosiahnuť krištáľovo čistá voda , avšak je otázne, za akých podmienok, pri použití akej techniky a samozrejme koľko finančných prostriedkov na to budete potrebovať. Treba si uvedomiť, že 30 000 litrové jazierko s veľkými koi kaprami a krištáľovo čistou vodou, ktoré je vystavené celodennému slnku bude drahšie a technicky prepracovanejšie ako 2000 litrové jazierko, v ktorom sú iba rastliny a je vystavené priamemu slnečnému žiareniu iba dve hodiny denne.

Ak chcete jazierko iba ako vodný prvok , tak to bude najjednoduchšia varianta, avšak, ak sa v ňom časom rozhodnete chovať ryby, tak môžu nastať komplikácie. Jazierko môžete zhotoviť rôzne veľké a hlboké a aj zimovanie bude menej náročné. Podrobnejšie to popíšem neskôr. Ak v ňom chcete chovať ryby, je potrebné porozmýšľať aj nad druhom chovaných rýb. Pretože, ak ho nadimenzujete na "zlaté rybky" a po čase v ňom začnete chovať koi kapre, môžu nastať značné problémy. Každý druh rýb má iné nároky na kvalitu vody a rôzne zaťažuje vodu, takže to bude zohrávať dôležitú úlohu pri veľkosti a hĺbke jazierka, ako aj pri výbere filtrácie.

Ak chcete jazierko využívať aj na kúpanie, tak je potrebné, aby bolo dostatočne veľké a zhotovené tak, aby nebolo čerpadlo ani žiadne elektrické zariadenia umiestnené vo vode. Je to kvôli tomu, aby nedošlo k zasiahnutiu elektrickým prúdom (výnimku tvoria zariadenia, ktoré sú na 12V). Kúpacie jazierko si vyžaduje technicky náročnejšie zhotovenie (dnová vpusť, šachta, čerpadlo umiestnené nasucho a pod.).

Veľkosť jazierka a umiestneie jazierka:

Akú časť pozemku ste ochotní vyčleniť pre jazierko? Miesto pre jazierko by nemalo byť celý deň vystavené slnku. Vhodnejší je polotieň. Je to z dôvodu prehrievania jazierka. Samozrejme, jazierko sa dá vybudovať aj tam, kde slnko svieti celodenne, avšak bude potrebné lepšie technické zabezpečenie. Ak neuvažujete nad chovom rýb, tak je potrebné, aby bolo jazierko hlboké aspoň 80 cm, v prípade chovu rýb aspoň 130 cm. Pričom pre koi kapre by bolo najideálnejšie viac ako 180

cm. Ak uvažujete nad jazierkom s objemom vody do 3000 litrov, tak vedzte, že doň kapre koi nie sú vhodné, pretože potrebujú väčší priestor na rast. Takéto menšie jazierko je vhodné len ako vodný prvok v záhrade, v ktorom môžete pestovať vodné rasliny alebo chovať karasy, tzv. zlaté rybky. Ak uvažujete o chove koi kaprov, tak odporúčam jazierko s objemom minimálne 5000 litrov vody, pričom platí, že čím vačšie jazierko, tým sa jednoduchšie udržiava biologická rovnováha. Avšak musíte rátať aj s tým, že čím bude jazierko väčšie, tým bude technika doň drahšia a prevádzkové náklady taktiež porastú.

Aké ryby chovať:

Na to, aby sme v jazierku mohli chovať ryby, je potrebné, aby voda mala vhodné parametre na ich chov (túto problematiku rozoberiem neskôr).

Kráľom záhradných jazierok je japonský KOI kapor, ktorý dorastá až do 1 metra a dožíva sa v priemere okolo 45 rokov, samozrejme, ak sa nachádza vo vhodných podmienkach. Z toho vyplýva aj nedávno spomínané, že je vhodný do jazierok s objemom viac ako 5000 litrov vody. Do menších jazierok je vhodnejší karas, ktorý je menej náročný na chov, takže je vhodný aj pre začiatočníkov. Veľmi atraktívnymi rybami sú aj jesetery a veslonosy, ktoré sú vhodné do jazierok s lepším technickým vybavením. Tieto ryby sú vhodné do väčších jazierok s dostatočným množstvom kyslíka.

Ako som už spomínal, každý druh rýb zaťažuje vodu iným spôsobom. Napr. ak budeme mať jazierko s objemom 5000 litrov vody, bude veľký rozdiel, či tam budeme chovať karasy alebo koi kapre. Preto si je dobré zvážiť, aké ryby chceme v jazierku chovať. Ak si zriadite jazierko pre karasy a nainštalujete tam nejakú menšiu filtráciu, ktorá bude efektívna pri chove karasov, vo väčšine prípadov nebude vhodná pre chov KOI kaprov. Často sa v praxi stretávam s tým, že ľudia si vybudujú jazierka za účelom len okrasného vodného prvku, prípadne v ňom chcú mať zopár karasov, neskôr však podľahnú kráse kaprov koi, vypustia si ich do jazierka a následne nastanú problémy. Všetko sa samozrejme dá vyriešiť lepšou technikou, lenže málokomu sa chce ešte doinvestovávať. A tu sa dostávame k tomu, že je potrebné si dobre premyslieť vopred, na aký účel jazierko chceme mať a koľko sme ochotní investovať. Samozrejeme investícii je priamoúmerná aj kvalita.

Nemôžme očakávať, že ak si vybudujeme jazierko technicky nesprávne a so slabou filtráciou, že dosiahneme rovnakého výsledku ako má sused alebo nejaký známy s najšpičkovejšou technikou a správne technicky zhotoveným jazierkom.

Bohužiaľ, nastala doba, kedy sa ľudia predbiehajú, kto bude mať čo lepšie. Netvrdím, že všetko čo je drahé, je aj dobré, ale lepšie si je dopredu urobiť nejakú predstavu o tom, čo koľko bude stáť. Určite je lepšie sa poradiť ako sa vyhnúť zelenej vode plnej rias a hynúcich rýb. Verte mi, že z takéhoto jazierka sa určite tešiť nebudete, práve naopak, bude vám to spôsobovať len starosti.

Cieľom tohto článku je predísť zbytočným problémom, pretože pekné jazierko nie je len o tom, že vykopete dieru, vložíte doň fóliu, napustíte ho vodou a fungujúce jazierko ja na svete. Takto to nefunguje. Základom každého jazierka je vhodné čerpadlo a výkonná filtrácia. Napríklad, ak si urobíte jazierko s objemom 10 000 litrov vody a chcete v ňom chovať koi kapre alebo iné ryby a do techniky ste ochotní investovať napr. "len" 300 eur, tak vedzte, že to bude fungovať len veľmi ťažko. Je to akokeby ste chceli za osobným autom ťahať 40 - tonový náves z nákladného auta. Nejakým spôsobom to možno fungovať bude, ale efekt bude minimálny.

Na trhu je množstvo filrácii pre záhradné jazierka, a to od úplne jednoduchých až po plne automatizované, pri ktorých nemusíte celú sezónu nič robiť, maximálne raz za čas skontrolovať, či je všetko v poriadku. Samozrejme, pri tých najjednoduchších filtroch je potrebné veľmi časté čistenie, čo zaberá dosť veľa času a je to aj trocha špinavšia robota. Takéto filtre sú samozrejme cenovo dostupnejšie, avšak ich výkon je veľmi často nízky. Naopak plnemechanizované filtre sa čistia samé, vodu filtrujú efektívnejšie a sú výkonnejšie. Problematike filtrácii a spôsobu napojenia filtra sa budem venovať v ďalšom článku.

Takže na záver už len príslovie: "Dvakrát meraj a raz rež."  Všetko si dobre premyslite dopredu priatelia a majte tak radosť zo svojho jazierka i rybičiek.

 

 

Jazierko v zime

Máte vo svojom jazierku koi kapre a chcete, aby v zdraví prežili zimu? Okrem zdravotného stavu rýb, ktoré popíšem v ďalšom článku, môže koi kaprom ovplyvniť úspešné prezimovanie viacero faktorov. Keďže chováte ryby pre radosť a určite vám aj prirástli k srdcu, tak by ste isto nechceli, aby neprežili zimu vašim zapríčinením a vy sa z nich na budúci rok nebudete môcť tešiť. Mám pre vás dobrú správu, a to, že dodržaním základných krokov, môžete zvýšiť šancu na bezpečné prezimovanie rýb. Treba myslieť na 3 základné veci:

  1. Odstránenie odumretých častí rastlín,ktoré by sa v jazierku rozkladali a tým by mohli spôsobiť úhyn rýb.
  2. Vysávanie jazierka: treba z jazierka odstrániť všetok kal, nečistoty, rozkladajúce sa lístie a pod.. Tieto nečistoty tiež spôsobujú hnilobný proces a môžu vašim farebným miláčikom počas zimy spôsobovať ťažkosti.
  3. 3. Zabezpečte dieru v ľade: Keď už začne zamŕzať hladina, je dôležité zabezpečiť dieru v ľade, ale nie tak, že začnete dieru vysekávať, pretože vyrušíte ryby a následne môže dôjsť k ich úhynu. Na udržanie otvoru na hladine jazierka počas mrazov používame jazierkové rozmrazovače, ktoré vás odbremenia od neustáleho zabezpečovania diery v ľade, a tým zabránite zbytočnému úhynu. Je množstvo typov rozmrazovačov a keď sa neviete rozhodnúť, ktorý bude vhodný pre vaše jazierko, veľmi radi Vám poradíme.

Jazierkové vysávače a rozmrazovače si môžete pozrieť v našom eshope.


 

Kontrola zdravotného stavu rýb

Veľmi dôležitým faktorom pre úspešné prezimovanie KOI kaprov je ich zdravotný stav. Pokiaľ sú Vaše ryby bez parazitov a červov, tak ich stačí na zimu pripraviť kvalitným kŕmením počas roka a v chladnejšom období kŕmiť jesenným krmivom s prímesou vitamínov. Takéto ryby by mali prežiť zimu v poriadku, pričom treba zabezpečiť, aby teplota vody na dne jazierka neklesla pod 4 °C, a to kvôli tomu, aby nedochádzalo k podchladzovaniu KOI.

Horším prípadom je, ak ryby na koži alebo na žiabrach trápia parazity alebo červy. Nemusí to spôsobiť úhyn v priebehu zimy, ale problémy môžu nastať v jarnom období, kedy sa budú ryby "prebúdzať". Po zime sú vaši miláčikovia vyčerpaní a v chladnej vode majú zníženú imunitu, a to môže pôsobením parazitov a červov spôsobiť ich úhyn. To, či KOI kapre na sebe majú nejakých cudzopasníkov, sa v mnohých prípadoch nedá určiť voľným okom. Je potrebné vykonať ster z tela a žiabrí rýb a prezrieť vzorky pod mikroskopom. Až po zistení nálezu sa aplikuje liečba.

Bez takéhoto vyšetrenia neodporúčam aplikovať prípravky "naslepo", pretože proti červom aj parazitom sa používajú iné liečivá. Ak sa netrafíte, tak sa problému nezbavíte a ryby zbytočne oslabíte. Takéto vyšetrenia vykonávame bežne a na žiadosť zákazíka aj pri údržbe jazierka. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať a my sa vám pokúsime odpovedať na každú otázku.


 

Holland Koi Show 2013

Mali sme možnosť zúčastniť sa tejto prestížnej výstavy, ktorá sa konala v malom holandskom mestečku Arcen. Výstava trvala od piatka do nedele. V areáli sa nachádzali desiatky bazénov a množstvo stánkov, ktoré ponúkali rozličný tovar súvisiaci s KOI a jazierkovou technológiou. Výstavné KOI kapre, umiestnené v konkrétnom bazéne patrili vždy len jednému chovateľovi.

Vystavovaných bolo veľké množstvo KOI v rôznych veľkostiach. Zoskupenie variet v bazénoch bolo rozmanité. Niektorí chovatelia vystavovali len menšie ryby, iní sa zas pýšili aj krásnymi obrími kúskami. Samozrejme, až do vyhodnotenia víťazov „nebolo“ známe, ktoré ryby komu patria. Hlavná cena oprávnene pripadla variete KOHAKU.

 Holland Koi ShowHolland Koi Show

Ing. Ľudovít Šimčák


Kategórie

Zoznam výrobcov

Facebook priatelia